logoshf

Onlineutställning: Sommarspecial!

Inofficiella resultat
Denna Onlineutställning är inofficiell vilket betyder att resultaten inte kommer att föras in i stamboken eller räknas till årliga poängtabellen. Onlineutställningen är endast för våra medlemmar. Vi hoppas att flera av våra nya medlemmar vill prova på att ställa ut och samtidigt får våra domaraspiranter möjlighet att öva på att döma.
Prisrosetter skickas hem till BIS-placerade djur. Resultaten publiceras senast 1/8.
 
Kostnad
20kr/medlem oavsett antal djur. Max 3 djur per djurslag för varje medlem. Betalning görs till SHFs PG 77 70 01-9 eller Swish: 123 047 322 3 (ingen Swishavgift).
Anmälnings avgiften ska vara betalt senast 10/7.
Ange ”Online + ditt namn” på betalningen.
 
Domare

Guldhamster Standard: Ronja Urbig
Dvärghamster Standard: Ronja Urbig
Gerbil Standard: Emma Sederlin

Ingen Pet-klass kan erbjudas online då det inte går att bedöma tillgänglighet utan att domaren hanterar djuret.
Tänk på att domarna endast kan bedöma det de ser. Skicka hellre med några extra foton.
 
Anmälan
Anmälan görs på DENNA LÄNK senast 10/7. Betalningen ska vara inne senast samma dag.
Därefter kommer utställningskatalogen att mailas ut till de som anmält, där ser ni djurens katalognummer. Därefter är det öppet att maila in fotona till onlineutstallning@hamsterforeningen.se , dock senast 19/7. Fotona ska vara tagna under perioden 1/7-19/7 och mailet (ett per djur) märks med katalognumret (ingen annan info).
 
Fotoinstruktioner
Guldhamster
Dvärghamster
Gerbil

Nyhetsarkiv

Länkar

Senaste nyheter