Utställningar

Du hittar kommande utställningar i kalendern på förstasidan!

 

Aktuell ställning i Årets finns här. Anmälan görs här

Resultat Handen den 28 maj 2022

~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~
 

Best in Show

Standard – Blåklocka, ägare Anette Engström (vintervit)

OST – Knack, ägare Eleonore Edengrim (gerbil)

FUS – Ärenpris Octavia, ägare Veronica Östman (gerbil)

Pet - Steevie, ägare Emelie Björklund (roborovski)

 

~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~
 

Campbells standard, domare Sebastian Mårtensson
1:a junior – Belladonna, ägare Maria Nordkvist
2:a junior – Bonnie, ägare Maria Nordkvist
1:a senior – MonaLisa, ägare Alexandra Östlund

BIR – Belladonna, ägare Maria Nordkvist

 

Bästa korthår – Belladonna, ägare Maria Nordkvist
Bästa enfärgare – Sméagol, ägare Leona Flodén
Bästa tecknade – Belladonna, ägare Maria Nordkvist
Bästa vittecknade – MonaLisa, ägare Alexandra Östlund

 

Hederspris
Murmel´s Entei, ägare Lina Bidvaite
Sméagol, ägare Leona Flodén

~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~
 

Gerbil standard, domare Agneta Johansson

1:a junior – Tintin, ägare Emma Sederlin
1:a senior – Umbriel, ägare Emma Sederlin
2:a senior – Senilix, ägare Catherine Falkbäck

BIR - Umbriel, ägare Emma Sederlin


Bästa enfärgad – Calcifer, ägare Emma Sederlin
Bästa tecknad – Stiles, ägare Eleonore Edengrim
Bästa tippade – Ärenpris Luisa Madrigal, ägare Sofia Koakitalo
Bästa vitmagade – Tintin, ägare Emma Sederlin
Bästa vittecknade – S.Pr. SMV-21 SM1Sen-21 SMP4-21 Goblin’s Zero, ägare Eleonore Edengrim
Bästa korthår - Tintin, ägare Emma Sederlin
 

Hederspris
S.Gr.Pr. Sp. SMP1Sen-20 Zuko, ägare Veronica Östman
Senilix, ägare Catherine Falkbäck
Ärenpris Raven, ägare Veronica Östman
Ärenpris Isabela Madrigal, ägare Sofia Koskitalo
Opal, ägare Eleonore Edengrim
Goblin´s Mockasin, ägare Veronica Östman

~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~
 

Gerbil OST, domare Emma Sederlin
1:a senior – Knack, ägare Eleonore Edengrim
 

BIR och Best in Show – Knack, ägare Eleonore Edengrim

 

~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~

 

Gerbil FUS, domare Emma Sederlin
1:a junior – Sapphire, ägare Eleonire Edengrom
1:a senior – Ärenpris Octavia, ägare Veronica Östman

BIR och Best in Show – Ärenpris Octavia, ägare Veronica Östman

 

~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~

Guldhamster standard, domare Linda Kaufeldt

1:a junior – HofS Xaar, ägare Anna Fasth
2:a junior – Avoir´s Cheap Monday, ägare Tina Rosendal
1:a senior – Be-Bopz Squid Game, ägare Åsa König
1:a veteran – Pepper, ägare Lina Bidvaite

BIR - HofS Xaar, ägare Anna Fasth


Bästa långhår – Mapilamis Alboran, ägare Emelie Falkbäck
Bästa korthår – Texas, ägare Natalie Höglund
Bästa rex - Inari, ägare Javiera Ortiz Nunez
Bästa vilttecknad - Be-Bopz Squid Game, ägare Åsa König
Bästa cremebaserad - Airi, ägare Åsa König
Bästa svartbaserad – Texas, ägare Natalie Höglund
Bästa gulbaserad – Porlamarkens Gezimza, ägare Lina Bidvaite
Bästa enfärgad – Leetah, ägare Nika Gramin


~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~
 

Roborovski standard, domare Sebastian Mårtensson
1:a junior – Cantata´s Pandora, ägare Sara Åkerlind Johansson
1:a senior – Oz, ägare Emelie Björklund

BIR – Cantata´s Pandora, ägare Sara Åkerlind Johansson

 

Bästa korthår - Cantata´s Pandora, ägare Sara Åkerlind Johansson
Bästa tecknade - Cantata´s Pandora, ägare Sara Åkerlind Johansson
 

~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~
 

Roborovski OST, domare Sebastian Mårtensson
1:a junior – Sacco, ägare Emelie Björklund
1:a senior – Cantata’s Piggy, ägare Sara Åkerlind Johansson

BIR – Sacco, ägare Emelie Björklund

 

Hederspris
Sija, ägare Emelie Björklund

~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~
 

Vintervit standard, domare Sebastian Mårtensson
1:a junior – Blåklocka, ägare Anette Engström
1:a senior – Woo Woo, ägare Anette Engström

BIR och Best in Show – Blåklocka, ägare Anette Engström

Bästa korthårig - Blåklocka, ägare Anette Engström
Bästa tecknade - Blåklocka, ägare Anette Engström
Bästa vittecknade - Woo Woo, ägare Anette Engström

 

Hederspris
Mojito, ägare Anette Engström

 

~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~
 

Campbells pet, domare Sebastian Mårtensson
1:a junior – Murmel´s Entei, ägare Lina Bidvaite
2:a junior – Endora, ägare Maria Nordkvist
1:a senor – Roquefort, ägare Leona Floden
 

BIR – Murmel´s Entei, ägare Lina Bidvaite

 

Hederpris
Blåklocka, ägare Alexandra Östlund
Murmel´s Frolass, ägare Lina Bidvaite

 

~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~
 

Gerbil pet, domare Emma Sederlin

1:a junior – Opal, ägare Eleonore Edengrim
1:a senior – S.Pr. SMV-21 SM1Sen-21 SMP4-21 Goblin’s Zero, ägare Eleonore Edengrim
2:a senior – S.Gr.Pr. Sp. SMP1Sen-20 Zuko, ägare Veronica Östman

BIR - Opal, ägare Eleonire Edengrim

 

Hederspris
Ärenpris Dustin Henderson, ägare Veronica Östman
Senilix, ägare Cathrine Falkbäck
Ärenpris Groot, ägare Veronica Östman
 


~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~
 

Guldhamster pet, domare Sara Åkerlind Johansson

1:a junior – Mapilamis Alboran, ägare  Emelie Falkbäck
1:a senior – Airi, ägare Åsa König
2:a senior – Shika, ägare Javiera Ortiz Nunez
1:a veteran – Strongbow, ägare Nika Gramin

BIR - Airi, ägare Åsa König


Hederpris
Porlamarkens Gezimza, ägare Lina Bidvaite
Shika, ägare Javiera Ortiz Nunez
Texas, ägare Natalie Höglund
Inari, ägare Javiera Ortiz Nunez
SM2Jun-21 SMLH-21 Porlamarkens Attityd, ägare Lina Bidvaite




~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~
 

Roborovski pet, domare Sebastian Mårtensson
1:a junior – Steevie, ägare Emelie Björklund
2:a junior – Koulu Kutsun, ägare Emelie Björklund
1:a senior – Sp. SMP1Jun-21 SMPV-21 Cantata’s Bellatrix, ägare Sara Åkerlind Johansson

BIR – Steevie, ägare Emelie Björklund

 

Hederpris
Cantata´s Pandora, ägare Sara Åkerlind Johansson
Cantata´s Namaari, ägare Emelie Björklund

 

~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~
 

Resultat Kumla den 27 mars 2022

 

Best in Show

Standard – S.Gr.Pr. Sp. SMP1Sen-20 Zuko, ägare Veronica Östman (gerbil)

OST – Jasper, ägare Marika Wahlgren (roborovski)

FUS – Ärenpris Groot, ägare Veronica Östman (gerbil)

Pet - Jaika, ägare Alexandra Östlund (campbells)

~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~
 

Campbells standard, domare Linda Kaufeldt
1:a junior – Berry Bumbi, ägare Elin Olofsson
1:a senior – God J53 GL, ägare Madeleine Eng

BIR – Berry Bumbi, ägare Elin Olofsson

 

Bästa korthår – Gol J53 GL, ägare Madeleine Eng
Bästa enfärgare – God J53 GL, ägare Madeleine Eng
Bästa tecknade – Berry Bumbi, ägare Elin Olofsson

 

~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~
 

Gerbil standard, domare Emma Sederlin

1:a junior – Tornado, ägare Marika Wahlgren
1:a senior – S.Gr.Pr. Sp. SMP1Sen-20 Zuko, ägare Veronica Östman
2:a senior – Äppelkaka, ägare Marika Wahlgren

BIR och Best in Show - S.Gr.Pr. Sp. SMP1Sen-20 Zuko, ägare Veronica Östman


Bästa enfärgad – Senilix, ägare Cathrine Falkbäck
Bästa tecknad – Sp. SMP3Jun-21 Smidefix, ägare Cathrine Falkbäck
Bästa tippade – Ärenpris Mirabel Madrigan, ägare Veronica Östman
Bästa vitmagade – S.Gr.Pr. Sp. SMP1Sen-20 Zuko, ägare Veronica Östman
Bästa vittecknade – S.Pr. SMV-21 SM1Sen-21 SMP4-21 Goblin’s Zero, ägare Eleonore Edengrim
Bästa korthår - Tornado, ägare Marika Wahlgren
Bästa rex – Ming, ägare Marika Wahlgren

~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~
 

Gerbil OST, domare Emma Sederlin
1:a junior – Knack, ägare Eleonore Edengrim
1:a senior – S.Pr. Goblin’s Nalle, ägare Eleonore Edengrim

BIR – Knack, ägare Eleonore Edengrim

 

~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~

 

Gerbil FUS, domare Emma Sederlin
1:a senior – Ärenpris Groot, ägare Veronica Östman

Best in Show – Ärenpris Groot, ägare Veronica Östman

 

~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~

 

Guldhamster standard, domare Margareta Henriksson

1:a junior – Mapilamis Zorn, ägare Lina Andersson
1:a senior – Avior’s Brave Beyla, ägare Emma Andersson Happe
2:a senior – Be-Bopz Squid Game, ägare Åsa König
1:a veteran – Porlamarkens Gezimza, ägare Lina Bidvaite

BIR - Avior’s Brave Beyla, ägare Emma Andersson Happe


Bästa långhår – Mapilamis Zorn, ägare Lina Andersson
Bästa korthår – Rex, ägare Elin Olofsson
Bästa satin – Mapilamis Astronaut, ägare Lina Andersson
Bästa rex - Sp. Java’s Meriadoc, ägare Matilda Hagström
Bästa vilttecknad - Be-Bopz Elsa, ägare Linda Kaufeldt
Bästa cremebaserad - Be-Bopz Ladybug, ägare Linda Kaufeldt
Bästa svartbaserad – Rex, ägare Elin Olofsson
Bästa gulbaserad – Porlamarkens Emellertid, ägare Ann Helen Heldal
Bästa enfärgad – Mapilamis China Rose, ägare Elin Olofsson
Bästa tecknad - Porlamarkens Gezimza, ägare Lina Bidvaite
 

Hederpris
Sp. Java’s Meriadoc, ägare Matilda Hagström


~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~
 

Roborovski standard, domare Linda Kaufeldt
1:a junior – Emmet, ägare Marika Wahlgren
1:a senior – Cantata’s Pranee, ägare Sara Åkerlind Johansson

BIR – Emmet, ägare Marika Wahlgren

 

~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~
 

Roborovski OST, domare Linda Kaufeldt
1:a junior – Jasper, ägare Marika Wahlgren
1:a senior – Cantata’s Bellatrix, ägare Sara Åkerlind Johansson

BIR och Best in Show – Jasper, ägare Marika Wahlgren

 

~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~
 

Vintervit standard, domare Linda Kaufeldt
1:a junior – Mapilamis Maräng, ägare Margareta Henriksson
1:a senior – Mapilamis Fafner, ägare Margareta Henriksson

BIR – Mapilamis Maräng, ägare Margareta Henriksson

Bästa korthårig - Mapilamis Fafner, ägare Margareta Henriksson

 

~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~
 

Campbells pet, domare Linda Kaufeldt
1:a junior – Jaika, ägare Alexandra Östlund
1:a senior – Gol J53 GL, ägare Madeleine Eng

BIR och Best in Show – Jaika, ägare Alexandra Östlund

 

Hederpris
Jaika, ägare Alexandra Östlund
God J53 GL, ägare Madeleine Eng

 

~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~
 

Gerbil pet, domare Sara Eklund

1:a junior – BillyBoy, ägare Marika Wahlgren
2:a junior – Ärenpris Steve Harrington, ägare Veronica Östman
1:a senior – Senilix, ägare Cathrine Falkbäck
2:a senior – Ärenpris Octavia, ägare Veronica Östman

BIR - BillyBoy, ägare Marika Wahlgren

 

Hederspris
Ärenpris Mirabel Madrigal, ägare Veronica Östman
Tornado, ägare Marika Wahlgren
Ärenpris Isabela Madrigal, ägare Sofia Koskitalo
Ärenpris Robin Buckley, ägare Veronica Östman
Ärenpris Raven, ägare Veronica Östman
Lavskrika, ägare Marika Wahlgren


~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~
 

Guldhamster pet, domare Margareta Henriksson

1:a junior – Parosh, ägare Lisa Rohdén
1:a senior – Sp. Java’s Meriadoc, ägare Matilda Hagström
1:a veteran – Timansfallets Hjálmfríᵭur, ägare Emilia Nilsson

BIR - Parosh, ägare Lisa Rohdén


Bästa långhår – Mapilamis Zorn, ägare Lina Andersson
Bästa korthår – Rex, ägare Elin Olofsson
Bästa satin – Mapilamis Astronaut, ägare Lina Andersson
Bästa rex - Sp. Java’s Meriadoc, ägare Matilda Hagström
Bästa vilttecknad - Be-Bopz Elsa, ägare Linda Kaufeldt
Bästa cremebaserad - Be-Bopz Ladybug, ägare Linda Kaufeldt
Bästa svartbaserad – Rex, ägare Elin Olofsson
Bästa gulbaserad – Porlamarkens Emellertid, ägare Ann Helen Heldal
Bästa enfärgad – Mapilamis China Rose, ägare Elin Olofsson
Bästa tecknad - Porlamarkens Gezimza, ägare Lina Bidvaite
 

Hederpris
Sp. Java’s Meriadoc, ägare Matilda Hagström
Avior’s Brave Beyla, ägare Emma Andersson Happe
Be-Bopz Squid Game, ägare Åsa König
Avior’s Cotton Top, ägare Marika Wahlgren
Porlamarkens Emellertid, ägare Ann Helen Heldal
S. Pr. SMP2Jun-21 Avior’s Brave Boogie, ägare Marika Wahlgren


~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~
 

Roborovski pet, domare Linda Kaufeldt
1:a junior – Jasper, ägare Marika Wahlgren
1:a senior – Cantata’s Pranee, ägare Sara Åkerlind Johansson

BIR – Jasper, ägare Marika Wahlgren

 

Hederpris
Emmet, ägare Marika Wahlgren
Rosalie, ägare Emelie Björklund

 

~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~
 

Vintervit pet, domare Linda Kaufeldt
1:a junior – Mapilamis Marsipan, ägare Emilia Nilsson
1:a senior – Mapilamis Fafner, ägare Margareta Henriksson

BIR – Mapilamis Marsipan, ägare Emilia Nilsson

 

~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~ ~*~